biryaziatolyesi

İnsana çevresi mi,kendisi mi suç işletir ?

Bedava-sitem forum sayfasında sorulan bir soru sonucu yazılan bir makaledir... 

İnsana çevresi mi,kendisi mi suç işletir ?


 Bir insan düşünün, Çevresinde iyi insanların olduğu, yardımlaşmanın, gönül güzelliğin ve alçakgönüllü insanların olduğunu düşünün. Ve bu çevrenin bir çizgide ilerlediğini hayal edelim. Ve bu hayale bir kötülük ekleyelim. Savaşlar ekleyelim artık çizginin düz bir çizgiden ziyade bir daireye dönüştüğünü düşünelim. Bu dairenin içinde kalan savaş mağduru, kötülük mağduru iyi insanın halini düşünelim....
   Aslında içinde ve özünde güzellik olan, kalbi seffaf, yüreği temiz, gönlü bi çare... Dünyaya küsmüşcesine, nedensizce kin besliyor zihninde... Kafasındaki soruları ne kendi bulabiliyor, Nede soruları anlayabiliyor.... Bu insanı düşündüğümüzde, çevresi tarafından suç işlemeye mailli oluyor. Ama birde çevresi tarafından bizzat suç işleten insanlar var. Zamanında çok sıkca yaygın olan, günümüze kadar süre gelen adetler, gelenekler ve boşa tükenen hayatlar var... Bahsetmek istediğimi çok iyi anladığınızı düşünüyorum. ''Kan davası'' ...
Malesef ki günümüze kadar süre gelen ama iki tarafında mutsuz olduğu, bütün hayatı birbirine zindan eden, birbirine zulm eden, beyaz bayrak nedir bilmeyen aileler var. Bu ailelerin çocukları suç nedir bilmezler... Suç onlara daha sonradan eklenen bir egodur. Veya şart! İşte bu çocuk çevresi tarafından baskı görülerek vede zorlanarak şuçlu kılıfını üstlenmiş bir adaydır. 
   Birde, daha önce suç nedir bilmeyen insanlarımız var. Gönlü zengin, yüreği inançlı ve kendisine saygısı olan bir insan. Bu insan bile bir suç işleme eylemine meilli olabilir. Günümüz haberlerini izlerken bazen şaşırıyorum. Bir Türk Lirası için insan vuranlar bile var... Bazen insanın şartları suç işlemeye zorluyor. Bazense bu şartların oluşturduğu suç bir katliama dönüşebiliyor. İnsanın kendiside suç işliyor, bazı hastalıklar var örneğin, birisi adrenalin bağımlısı bir insan. Hayatında heyecan arıyor. Tadacağı kadar heyecanı tadmıştır. Yamaç paraşütünü denemiştir, su altında dalmayı denemiştir, ulaşması zor ve  imkansız dağlara tırmanmıştır, araba sürmüştür, uçak kullanmıştır, sörf yapmıştır, snowboard ( kayak ) yapmıştır, yaşıyabileceği bütün heyecanları tadmıştır. Ve artık daha farklı daha tehlikeli ve riskli heyecan arayışına girmiştir. Bu girişim bir hırsızlık, bir insanı yaralama, öldürme gibi bir suç girişimi olabiliyor. İnsan zaman zaman suç işlediğinin farkında bile olmuyor. Bunu hergün şahit olduğum trafik levhalarında görebiliyorum, Vatandaş, yeşil yanıyormuş, kırmızıymış umursamıyor. Yol boşsa yoluna devam ediyor. Aslında hata yapıyor ama kendi mantığı ile hareket ettiğinden, işlemiş olduğu basit bir suçun nerelere gideceğini düşünmüyor, düşünemiyor. Bu vatandaşı gören başka bir vatandaş yaşca küçük ve henüz trafik kuralları ile tanışmamış biri, Bu kardeşimiz biraz önce kırmızı ışıkda geçen amcamız, dedemiz, abimiz,ablamız,teyze veya ninemiz herkim ise, onu örnek alarak ışıklardan geçiyor. Şansı var ise karşı kaldırıma kadar güvenli bir şekilde gidebiliyor. Ama her zaman şansı olmayabilir. Bakın ne kadar küçük bir oladan bahsediyorum. Yüzde yüz yayanın ihlal ettiği bir kuralın neler doğurduğunu yazmaya çalışıyorum. Küçük bir hata, belki toplumumuzca suç gibi gözükmez ama, bir çocuğun hayatını karartmaya, ve ya hayatı boyunca izini taşıyabileceği kazalara sebep olabiliyor. ... Birde buna özgür suç işlemeyide ekleyelim ve yazımı yavaş yavaş bitireyim. Özgür suç işleme genelde ve çoğu zaman sanal olan, bir bilişim suçudur. Buda oldukca bilinçsizce yapılan bir suçtur. Ve bu yüzden Birgün hatırlamadığınız, ama işlediğiniz bir bilişim suçundan hapise girebilir, mahkemelik olabilirsiniz. Bu da insanın kendi içindeki suç işleme oranını çıkarır. Siz siz olun hiç kimseye sanal, internet üzerinden kırıcı, üzücü, hakaret edici veya dolaylı yoldan hakaret edici yazışmalara girmeyin. Unutmayın bilişim suçunu işlemek, bilinçsizce yapılan bir suçtur.     
     Benim analizim bir insanın kendisinden çok çevresinin, kendisinin suç işlemesine yönlendirdiğinden yanadır, Fakat dediğim gibi insanın kendiside suç makinasına dönüşebiliyor. Şartlar yüzde elli yarı yarıya da denilebilir. 

Cemal,
Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen::20.04.2013, 16:36 (UTC)
ofirikson
ofirikson
Kapalı

Hocam benim fikrimde şu çocuğu böyle olaylardan uzak tutmayacaksın , çocuk böyle olayları görecek ama sen ona bu olayların iyi yada kötü yanlarını yansıtacaksın.Uzaktan görünen şeyler insanın içinde her zaman merak konusu olur.Dolayısıyla birey merak ettiği şeyin iyi yada kötü olmasını algılayamaz , küçük yaşlarda anne babada vs. de bilgi vermediği ve bu durumlardan uzak kaldığı için birey pisliklerin içine düşer.Günümüzde bile bazı şeyleri söylemeden önce dikkat ederseniz televizyonda yayınlayarak insan beynini olayın içine sokuyor ve alıştırıyor.Aslında kişi bir suç işine girmeden önce kafasında olayı çoktan planlamış ve algısını çizmiştir.Onu o düşünceden tek döndürecek şey onda şok etkisi yaratacak bilgi yada küçükken öğrendiklerinin aklına gelmesidir.Bu süreçte kolay olan bireyin üzerine aşırı derecede baskı ve kısıtlama uygulamamaktır.Benim görüşlerimde bunlar , seninde ellerine sağlık hocam :)

Yorumu gönderen: DamlaPınarı( ), 17.04.2013, 19:50 (UTC):
Ben olaya daha başka açıdan bakmak istiyorum direk alakalı olmayabilir .Tek bildiğim kişi her an Allahla beraber olduğunu biliyor ve onun sevgisini kaybetme kaygısı duyan bir duygu taşıyorsa o insan ne yapsa ,bence günahında bile masum temizdir.Kurallar belli değil mi Allah kalbimize baktığını söylüyor ve nefsimizin bize neler fısıldadığını ,şahdamarımızdan bile bize yakın olduğunu yani burda kişi Allahu kandıramaz o ne hangi duygu ile o işi işleyip işlemediğini çok iyi bilir o bildikten sonra bütün her işi onun için yapmıyor muyuz

Yorumu gönderen: DamlaPınarı( ), 17.04.2013, 19:42 (UTC):
Ben olaya daha başka açıdan bakmak istiyorum direk alakalı olmayabilir .Tek bildiğim kişi her an Allahla beraber olduğunu biliyor ve onun sevgisini kaybetme kaygısı duyan bir duygu taşıyorsa o insan ne yapsa ,bence günahında bile masum temizdir.Kurallar belli değil mi Allah kalbimize baktığını söylüyor ve nefsimizin bize neler fısıldadığını ,şahdamarımızdan bile bize yakın olduğunu yani burda kişi Allahu kandıramaz o ne hangi duygu ile o işi işleyip işlemediğini çok iyi bilir o bildikten sonra bütün her işi onun için yapmıyor muyuzBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsminiz:
E-mail adresiniz:
Siteniz:
Mesajın:
Bugün 66 ziyaretçi (101 klik) kişi burdaydı!

DUYURU PANOSU

Bir Yazı Atolyesi Geri Döndü
  • Yeni Konular...
  • Covid 19 Hakkında Herşey
  • Projeler
  • Soruyorum
  • Yeni Röportajlar
  • Youtube Kanalımız Açıldı
  • Facebook Sayfamız Kuruldu
  • Twitter Hesabımız Açıldı

Anket

Geri Dönüşümüze Kaç Puan Verirsiniz
 

SPONSOR