biryaziatolyesi

17 Yaş Sendromu

Özgün Yazı Köşem  EDİTÖRDEN
Bir genç neden intahar eder  17. Yaş Sendromu Sofrada Birlikte Uyumak  Mektup 
Ölümden korkmak  Beyaz Melek  Kendinle Tanış  Sanal Dostluk Anlatısı 
Düdük Sırası  Hangisi Öldürür  Bir Arayışın Hikayesi  Farkındayım
2012 Özet Baba ma  Böylemi Olacaktı  Bkm Expres 
Güvenilir insan olmak       
Özgün Yazı Köşem  EDİTÖRDEN
 
17. YAŞ SENDROMU
İnternetden vede gerçek hayatdaki 17 yaşındaki bir kaç kardeşimle yapmış olduğum küçük bir araştırma sonucunda, yapmış olduğum izlenimleri anlatmak gerekirse durum gerçekten vahim. 17. yaşın bizler için ne kadar zor olduğunu gerçekten bu araştırmalar sürecinde anladım. Dünya'nın her yerinde reşit olma yaşı 18 olduğundan dolayı bir önceki yaş yani 17. yaş insanlar için gerçekten zor geçmekte. Çünkü 18 yaşa yaklaşmak, artık insanın kendi ayaklarının üzerinde durmasını gerektiren vede buna hazır olmayan bir topluluk yaşıdır 17.Düşünceler baskılar hayata pozitif bakmalar en yoğun olduğu yaş 17 olmakla beraber, İnsanların beklentilerininde farklı boyutlarla değişmesi anlamındadır. Düşünsenize hangimiz bu yaşta bunalım geçirmedik? 18.yaşının bize verdiği baskıyı hangimiz yaşamadık? Gerçekten 17 yaş insanoğlu için hayata atılmasını yaklaştıran vede tetikleyen yaştır. Buna 17. yaş hayata atılım psikolojisi de diyebiliriz. Hazır olmadığınız vede artık ben 18 yaşındayım adam gibi adam, kız gibi kız olmalıyım.Ebeveynlerimin benden beklendiği gibi hareket etmeliyim, çünkü artık 18 yaşındayım gibi düşünceler malesef insanın kendini kısıtlamasına vede kendini kasmasına sebep olmakla beraber, bunalım geçirmesinede sebep olmaktadır. Zaten 18. yaş hayata atılım yaşının başlangıcı olduğundan 17. yaşta bu korkuyu bir hayli yaşamaktayız. Özellikle hayatda bazı şeyler (maddi vede manevi) yolunda gitmiyorsa bu durum çok daha fazla zordur. Aşk denilen o gizemli gerçeğide 16 17 18 19 yaşlarında yaşıyorsak bunuda malesef olumsuz etkiler, yani sevgilimize olan duyarlılığımız vede içimizdeki ona duyduğumuz, his 18 yaş psikolojisinin etkisi altında kalırsa hisler azalmaktadır.. Ebeveynlerimiz neler yapabilirler,

 

''Ağaç yaşken eğilir'' diye bir atasözü vardır. Bunu bilmeyeniz yoktur. Ebecveynlerimiz bu konu için çok küçük yaşta mesela 10 yaşında tığkı bir arkadaş gibi bir dost gibi vede aile sıcaklığının dışında bir öğretmen gibi davranırsa ( ki zaten bu saydıklarımın çoğu olmakta bu sözüm olmayanlar içindir. )

 

17. Yaşın hayata atılım yaşının çok daha iyi geçmesini sağlaya bilirler. Çünkü 17. yaş insanın hayatını etkileyecek vede bu etki hayatı boyunca varlığını sürderecek bir psikolojidir, sinsi bir psikolojidir.

 

Bu yüzden 17 yaşındaki her insana duyarlı olalım. Ve onları destekleyelim.
Unutmayınki intahar etme yaş orantısı  %70  17'dir.

 

Özgün Yazı Köşem  EDİTÖRDEN
Bir genç neden intahar eder 17. Yaş Sendromu Sofrada Birlikte Uyumak  Mektup 
Güvenilir insan olmak  Beyaz Melek  Kendinle Tanış  Sanal Dostluk Anlatısı
Düdük Sırası  Hangisi Öldürür  Bir Arayışın Hikayesi  Farkındayım
2012 Özet Baba ma  Böylemi Olacaktı Bkm Expres 
Ölümden korkmak       
Özgün Yazı Köşem  EDİTÖRDEN
 


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsminiz:
E-mail adresiniz:
Siteniz:
Mesajın:
Bugün 67 ziyaretçi (114 klik) kişi burdaydı!

DUYURU PANOSU

Bir Yazı Atolyesi Geri Döndü
  • Yeni Konular...
  • Covid 19 Hakkında Herşey
  • Projeler
  • Soruyorum
  • Yeni Röportajlar
  • Youtube Kanalımız Açıldı
  • Facebook Sayfamız Kuruldu
  • Twitter Hesabımız Açıldı

Anket

Geri Dönüşümüze Kaç Puan Verirsiniz
 

SPONSOR