biryaziatolyesi

DEPREME YÖNELİK HAZIRLIK KONULARI2

Atolyede Konumuz

Editörden Çok Önemli Tavsiye

 

DEPREME YÖNELİK HAZIRLIK KONULARI2


2. Mobilya , Ev Eşyaları, Tesisat ( Yapısal Olmayan Tehlikeler )

         17 Ağustos 1999 depremi sonrasında Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada; deprem sırasındaki can kayıplarının %3'ünün ve yaralanmaların %50'sinin eşyaların devrilmesi, cam kırılmaları ya da tesisatlarda gerçekleşen sorunlardan kaynaklandığı bildirilmiştir. Bu doğrultuda aşağıda önerilen hazırlık uygulamalarını gerçekleştirmeliyi :

 

 

            A.   Yatak ve oturma gruplarını ( koltuk,kanepe,çekyat vb. ), cam kenarlarından ve üzerimize devrilebilecek cisimlerden uzakta konumlandırmalıyız.

            B. Ağır cisimleri, dolapların alçak raflarına yerleştirmeliyiz ( evdeki en kısa boylu ferdin baş yüksekliğinin altında).

            C. Dolap, kütüphane,mutfak dolabı gibi yüksek mobilyalar ile beyaz eşyaları arkasındaki duvara sabitlememiz deprem anında devrilmelerini engelleyecektir. Tüm sabitleme işlemleri sırasında çivi yerine vida ve dübel, resim asmada ise kancalı vida ve dübel kullanmalıyız.

            D. Eşyalar dolapların içinden düşerek zarar verebilirler. Kapaklı dolaplarda tekne ve karavanlar için üretilen dolap kulpları gibi kilitli kulplar bulunması ( tutaç ), eşyaların dökülmesini ve zarar vermesini engelleyecektir.

            E. Basınçlı gaz içeren tüm tüpleri ( LPG mutfak tüpü, oksijen tüpü vb. ) istediğimizde rahatça sökebilecek ancak kazayla açılmayacak şekilde duvara sabitlememiz gerekmektedir. 

            F. Sobaları yere, borularını ise tavan ve duvarlara sıkıca sabitlememiz, bir deprem sırasında devrilerek yangına ve gaz zehirlenmesine neden olmalarını engelleyecektir.


 

            G. Tavanda avize olarak nispeten hafif ve zor kırılan modelleri tercih etmemiz gerekmektedir. Doğru şekilde dübel ve çengel vida ile monte etmemiz halinde bunların düşme riskini azaltabiliriz.     

           H. Pencerelerin dışında herhangi bir sabitleme olmaksızın konulan saksı gibi malzemeler, bir deprem sırasında düşerek , aşağıda bulunan kişilere zarar verebilir. Bu nedenle pencere dışına aşağıya düşebilecek malzemeleri koymamalı ya da koyduklarımızı sabitlemeliyiz.

 

            İ. İş yerlerindeki bilgisayarların kasalarını yer seviyesinde tutmamız ve masa üzerindeki monitörleri sabitlememiz, olası maddi hasarın azalmasına yardımcı olacaktır. 


11111111111111111111111111111111111111111111111

 


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsminiz:
E-mail adresiniz:
Siteniz:
Mesajın:
Bugün 22 ziyaretçi (125 klik) kişi burdaydı!

DUYURU PANOSU

Bir Yazı Atolyesi Geri Döndü
  • Yeni Konular...
  • Covid 19 Hakkında Herşey
  • Projeler
  • Soruyorum
  • Yeni Röportajlar
  • Youtube Kanalımız Açıldı
  • Facebook Sayfamız Kuruldu
  • Twitter Hesabımız Açıldı

Anket

Geri Dönüşümüze Kaç Puan Verirsiniz
 

SPONSOR