biryaziatolyesi

Deprem Ve Yaşlılar

Atolyede Konumuz

Editörden Çok Önemli Tavsiye

 

ÜYAŞLILAR

1.Yaşlılara, evin her odasındaki en emniyetli yerler gösterilmeli ve deprem sırasındaki uygun davranışlar öğretilmelidir.

2. Evin tüm çıkışlarının yaşlılara öğretilmesi ( acil durum çıkışları vb. ) deprem sonrası tahliye için büyük önem taşımaktadır.

3. Yaşlı ve yürüme zorluğu çeken aile büyüklerimizin her an için hızlı ve dinamik hareket etmeleri beklenemez. Bu nedenle deprem sırasındaki tahliye yollarının her an için ulaşılabilir ve açık tutulduğundan emin olunması gerekmektedir.

4. Yaşam destek sistemleri ile ilgili tüm malzemeler ( oksijen tüpü vb. ) duvara sabitlenmelidir.

5. Aile büyüğümüzün tüm gerekli bilgilerini kapsayan bir acil durum kartını sürekli olarak yanında bulundurması, iletişim kurmasını kolaylaştıracaktır ( sahip olduğu rahatsızlıklar, kullandığı ilaçlar, alerjiler,ihtiyaç duyduğu özel ekipman ve protezler,doktor, aile iletişim ve adres bilgileri vb. )

6. Aile büyüğümüzün, eğer var ise '' yürüyüş destek malzemesi ''ni (baston vb.) her an için yakınında bulundurmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca yedek yürüyüş destek malzemelerinin temin edilerek farklı odalarda bulundurulması da yararlı olacaktır.

7. Yaşlıların her an için sesini duyurması mümkün olmayabilir. Bu nedenle giysi cebinde veya yakınında bir yerde düdük bulundurulması önerilir.

8. Özellikle yalnız yaşayan yaşlılar için bir konu, acil durumlarda güvenilebilir bir desteğe sahip olmalarıdır. Bu durumda; deprem sonrasında onları kontrol edecek , güvendikleri en az iki kişi tespit edilmelidir. Bu kişilere;


 

       - Yaşlıların özel ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olmaları,

       - Acil durum tıbbi malzeme ve ilaçlarının nerelerde olduğunun ve ne şekilde kullanıldığının anlatılması,

       - Evin yedek anahtarının verilmesi yararlı olacaktır. 

 
 
 

11111111111111111111111111111111111111111111111

 


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsminiz:
E-mail adresiniz:
Siteniz:
Mesajın:
Bugün 22 ziyaretçi (143 klik) kişi burdaydı!

DUYURU PANOSU

Bir Yazı Atolyesi Geri Döndü
  • Yeni Konular...
  • Covid 19 Hakkında Herşey
  • Projeler
  • Soruyorum
  • Yeni Röportajlar
  • Youtube Kanalımız Açıldı
  • Facebook Sayfamız Kuruldu
  • Twitter Hesabımız Açıldı

Anket

Geri Dönüşümüze Kaç Puan Verirsiniz
 

SPONSOR