biryaziatolyesi

Deprem sonrasına yönelik hazırlık konuları

Atolyede Konumuz

Editörden Çok Önemli Tavsiye

 

4. Deprem Sonrasına Yönelik Hazırlık Konuları

       A. Aynı ya da farklı ortamlarda depreme yakalanan aile fertleri depremden hemen sonra neler yapacağının ve evin yakınında buluşacakları park gibi açık alan bir yerin belirlenmesi, bu bilgilerin tüm aile üyelerince paylaşılması önemlidir.

      B. Yaşan an depremin ardından belli bir süre için yaşamamızı, oluşturulacak çadır kentlerde sürdürmemiz söz konusu olabilir. Bu duruma hazırlıklı olmak yararlı olacaktır. Yaşadığımız belediye sınırları içerisinde, bir afetin sonrasında halkın toplanması ve çadır kentler oluşturulması amacıyla saptanmış yerleri öğrenmeliyiz. Bu bölgeler , evin yakınındaki '' buluşma noktasının '' kullanılmaması halinde, '' 2. buluşma noktası '' olarak da kullanılabilir.

     C. Özellikle büyük kentlerimizdeki yerel belediyeler, afet sonrasında acil mudahale araçlarının kapalı yollar sebebiyle müdahaleye geç kalmamaları için '' acil durum yolları '' saptamışlardır. Bu yollarda trafik, afet sonrasında normal araç kullanmamızıngerekli olması halinde alternatif güzergahları saptamamıza yardımcı olacaktır.

      D. Aynı anda çok sayıda kişinin yakınlarından haber almak amacıyla telefon etmeye çalışması sonucu hatlar kilitlendiğinden; depremin ardından gerçekten gerekli olmadıkça telefonlar meşgul edilmemelidir. Bu durumda uzakta yaşayan bir tanıdık '' irtibat kişisi '' olarak saptanmalıdır. Depremin hemen ardından uzaktaki bu kişi aranarak durum kısaca anlatılmalıdır. Hakkımızda bilgi edinmek isteyen yakınlarımız, bu kişiyi arayarak durumumuzu öğrenebilirler. Bu uygulamanın ön koşulu; irtibat kişisinin isim ve numaralarının tüm yakınlarımıza önceden aktarılmasıdır.

       E. Depremin bir afet oluşturması halinde 72 saat yardım gelmeyebilir, hazırlıklı olmaları ve su, barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarımıza yönelik acil durum setini tüm ailenin bildiği bir yerde hazır bulundurmalıyız. 

 
 
 

11111111111111111111111111111111111111111111111

 


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsminiz:
E-mail adresiniz:
Siteniz:
Mesajın:
Bugün 20 ziyaretçi (53 klik) kişi burdaydı!

DUYURU PANOSU

Bir Yazı Atolyesi Geri Döndü
  • Yeni Konular...
  • Covid 19 Hakkında Herşey
  • Projeler
  • Soruyorum
  • Yeni Röportajlar
  • Youtube Kanalımız Açıldı
  • Facebook Sayfamız Kuruldu
  • Twitter Hesabımız Açıldı

Anket

Geri Dönüşümüze Kaç Puan Verirsiniz
 

SPONSOR