biryaziatolyesi

GENEL ACİL DURUM HAZIRLIK KONULARI

Atolyede Konumuz

Editörden Çok Önemli Tavsiye

 

GENEL ACİL DURUM HAZIRLIK KONULARI

         Deprem; günlük yaşamımızda karşılaşabileceğimiz; yaralanma veya ölümle sonuçlanabilen yangın, trafik kazası vb. birçok acil durumdanfarklı bir tehdit değildir. Aksine, sallanma hareketinin sonucunda binalarımızı yıkabildiği gibi, günlük yaşamımızda karşılaşabileceğimiz acil durumların birçoğunu oluşturarak aynı anda yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle depreme hazırlanmak, genel acil durumlara hazırlanmayı da kapsar. Başka bir deyişle; belki deprem sırasında ne yapacağımızı biliyor ve davranmıyoruzdur ancak eğer ilk yardım bilmiyorsak, yakınlarımız, deprem sırasında yaralandığında yetersiz kalabiliriz. Onlara yardımcı olamamamız, hazırlığımızın yetersiz olduğu anlamına gelecektir.

           Aşağıda, deprem tehdidine hazırlanırken göz önüne almamız gereken bazı genel acil durum hazırlıkları listelenmiş ve bu uygulamaların hangi acil durumlarda gerekli olabileceği parantez içinde belirtilmiştir:

      1. Acil durumlarda ihtiyaç duyacağımız telefon numaralarını, telefonların yanına koymalı, cep telefonlarına kayıt etmeliyiz.

     İtfaiye : 110 

     Zehir Danışma: 114

     Acil Sağlık : 112

     Polis : 155

     Jandarma : 156

     Gaz Arıza: 187

     Orman Yangını : 177

     Akut: (0212) 217 0410

 

          2. Kırılarak bizlere zarar verebilecekpencerelerin, gerekmedikçe tül ve perdelerini kapalı tutmak, mümkünse camları filmle kaplamak, evde terlik kullanmak,yatak kenarlarında terlik bulundurmak gibi önlemler almayız. Deprem tehdidi altındaki bazı ülkelerde kullanılan yöntemlerden biri, yatağın ayaklarından birine, içinde yedek terlik,fenere,pil,düdük ve su bulunan naylon bir torbayı bağlamaktır.

          3. İlk yardım eğitimi almalı, ev,işyeri ve araçlarımızda ihtiyaç duyabileceğimiz ilk yardım malzemelerini bulundurmalıyız. Tüm acil durumlar için evlerimizde bulundurabileceğimiz temel ilk yardım malzemelerini eczanelerden temin edebiliriz.

          4.  Temel yangın müdahalesini öğrenmeli, yangın tahliye yollarını saptamalı ve açık tutulmalarını sağlamalıyız. Ayrıca tahliye sonrasında aile fertlerinin dışarıda buluşacağı'' buluşma noktası'' tespit etmeliyiz. Tarih boyunca bir çok deprem, ocakları,sobaları devirerek, gaz borularını kırarak, yangınlara sebep olmuştur. Yangını depremin bir parçası olarak kabul etmeli ve eğitim almalıyız. Yangın söndürme malzemelerini temin etmeli ve kullanmayı öğrenmeliyiz.


        5. Evimizde bulunan elektrik, su, gaz gibi tüm tesisatların yerlerini ve açma kapama posizyonlarını örenmeliyiz. Ayrıca nyine evimizde bulunan ve özellikleri gereği kaza sonucu bizlere zarar verebilecek tehlikeli maddeleri ( ilaç,boya,tiner,tuz ruhu,çamaşır suyu vb. ) kontrol altında tutmalıyız.Bu tür malzemelerin tehlikeli özellikleri üzerindeki etiketlerde belirtilmiştir. Tehlikeli maddelerin kontrol altına alınması ile ilgili temel uygulamalar    S.İ.Y.A. kısaltması ile ifade edilir.

                       ''S'' Sınırlayın - İhtiyacınızdan fazlasını bulundsurmayın.

                       ''İ'' İzole edin - Herkesin kolaylıkla erişemeyeceği, kontrol edebileceğiniz bir yerde saklayın.

                       ''Y'' Yok edin - Kullandığınız tehlikeli maddelerin artanlarını ihtiyaç duyan başka birilerine verin ya da uygun şekilde imha edin, gereksiz yere biriktirmeyin. 

                       ''A'' Ayırın - Bir arada olması halinde risk yaratacak tehlikeli maddeleri ayrı yerlerde saklayın ( örneğin tuz ruhu ve çamaşır suyu ).

             6. Bulunduğumuz yerde  aşağıda belirtilen tehditlerin olması halinde planlamaya dahil edilmelidir. '' Depremin tetikleyebileceği yangın, tehlikeli madde kazası, elektrik çarması, heyelan, çıp, tsunami gibi tehlikelere karşı da hazırlık yapmamız gereklidir. ''

 
 
 

11111111111111111111111111111111111111111111111

 


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsminiz:
E-mail adresiniz:
Siteniz:
Mesajın:
Bugün 21 ziyaretçi (69 klik) kişi burdaydı!

DUYURU PANOSU

Bir Yazı Atolyesi Geri Döndü
  • Yeni Konular...
  • Covid 19 Hakkında Herşey
  • Projeler
  • Soruyorum
  • Yeni Röportajlar
  • Youtube Kanalımız Açıldı
  • Facebook Sayfamız Kuruldu
  • Twitter Hesabımız Açıldı

Anket

Geri Dönüşümüze Kaç Puan Verirsiniz
 

SPONSOR