biryaziatolyesi

Sofrada Uyulması Gereken Görgü Kuralları

Özgün Yazı Köşem  EDİTÖRDEN
Bir genç neden intahar eder  17. Yaş Sendromu Sofrada Birlikte Uyumak  Mektup 
Ölümden korkmak  Beyaz Melek  Kendinle Tanış  Sanal Dostluk Anlatısı 
Düdük Sırası  Hangisi Öldürür  Bir Arayışın Hikayesi  Farkındayım
2012 Özet Baba ma  Böylemi Olacaktı  Bkm Expres 
Güvenilir insan olmak       
Özgün Yazı Köşem  EDİTÖRDEN

Sofrada birlikte olmak!


Çok da lezzetli yemekler yapan bir yakınımın kötü bir huyu var. Yemeğe misafir davet ettiğinde, kaç kişi sofraya oturacaksa, tam tamına o kadar kişilik yemek pişiriyor. Sofrada bir yemeği çok beğenecek olursanız, daha fazla isteme şansınız yok. Herkese servis yapıldıktan sonra servis tabağında birkaç kaşık daha kalmış olsa bile, belki başkalarının da canı çeker diye o son lokmalara talip olamıyorsunuz. Biz gözü doymayan, gönlü zengin bir toplumuz. Zira Batı'da hemen her ev hanımı bu şikâyet ettiğim yakınım gibi yemek pişirir. Söz gelişimi yemekte altı kişi olunacaksa, altı kişilik tarifler aynen uygulanır ve tabaklara dağıtılır. Herkes önüne konanı yer, kalkar. Ama biz öyle miyiz ya? Diyelim altı kişi gelecekse en az on kişilik yemek yaparız. Dört kişi çayda buluşulacaksa, 12 kişilikten az pasta almayız. Sadece tek bir pasta da yetmez, eklerler, çeşit çeşit tuzlular da cabasıSofranın zenginliği Doğu'ya özgü bir gelenek. Asya kıtasının taaa öbür ucunda, Çin'de bile durum aynı. Herkes tıka basa doyduktan sonra sofradan kalkarken, masanın üzeri hâlâ hiç yenmemişçesine yemeklerle dolu olmazsa, Çinliler o ziyafeti zayıf bulur. Çin'de beslenme sorunu olduğunu, genelde yoksulluk yaşandığını kimse söylemeye kalkmasın. Bu gönül zenginliğini etkilemez. Ya bizler, mütevazı şartlarda yaşayan toplumumuzun yüzde 90'ının Çinliler'den farkı var mı? Anadolu köylerinde en yoksul eve konuk olsanız, evin hanımı akşam kendi yiyeceği bir şey olmasa bile, hemen bulup buluşturur, bir tavuk keser, bir avuç bulgurla pilav yapar, gelen misafiri doyurur. Eve gelen misafirlerden dinlerim hep. Yoğun el emekleriyle kazandıkları paranın önemli bir bölümünü özel günler için saklarlarmış. O zaman konu komşu, akraba evlere doluşur.>Kendi çocuklarına yediremedikleri nadide yemekleri konuklarına ikram ederler. Ertesi gün onlar da bir başka yakınlarına gittiklerinde aynı şekilde ağırlanırlar. Bu yemekler için yapılan harcamaya kimse acımaz, sevilen, sayılan akrabalar, hısımlar, hemşerilerle birliktelik çekilen maddi manevi sıkıntıları unutturur, insanlara huzur ve güç verir. Kentlerde modernleşen ailelerde unutulan bir başka güzel geleneğimiz de, imece usulü yemek yaptıktan sonra, çoluk çocuk hep birlikte başına oturup o yemeklerin yenmesi. Anadolu'da bu gelenek tüm canlılığıyla yaşıyor.
>Kadınlar günler öncesinden emek yoğun bu tür şölen yemeklerini hazırlamak için kolları sıvıyor. Derken ister bayram, ister düğün ya da başka bir kutlanacak etkinlik günü geldiğinde tepsilerle, kazanlarla bu yemekler ortaya çıkarılıyor. Komşular arası, hatta köyler arası ziyaretler yapılıyor. Kimi bölgelerde sadece erkekler, kimilerinde de çoluk çocuk hep birlikte bu yemekler yeniyor. Toplulukları yemeğin etrafında biraraya getiren sadece mutlu olaylar değil. Cenazelerin ardından, mevlitlerde de, hatta sadece bir hayır sahibinin adağıyla bu tür kalabalık sofralar kurulur, insanlar sanki her gün bu denli bereketli sofralarda yiyormuş gibi, ertesi günü düşünmeden yemeği paylaşır, hep birlikte mutlu olunur. "Ayranı yok içmeye, tahtıravanla gider....''özdeyişi Batılı gözüyle bu sofralar için söylenmiş bir söz bence. Zira biz kentliler bu uygulamaları bir tür israf olarak görsek de, şölen sofraları toplumları birarada tutan önemli bir harç. Batı, bu güzelliği yüz yıllar önce unuttu. Büyük şehirlerde yaşayan çekirdek ailelerimiz de önce yemekleri başkalarıyla paylaşmayı, ardından da aile bireyleri birlikte sofraya oturmayı unutuyoruz. Yazık!.. 
Özgün Yazı Köşem  EDİTÖRDEN
Bir genç neden intahar eder 17. Yaş Sendromu Sofrada Birlikte Uyumak  Mektup 
Güvenilir insan olmak  Beyaz Melek  Kendinle Tanış  Sanal Dostluk Anlatısı
Düdük Sırası  Hangisi Öldürür  Bir Arayışın Hikayesi  Farkındayım
2012 Özet Baba ma  Böylemi Olacaktı Bkm Expres 
Ölümden korkmak       
Özgün Yazı Köşem  EDİTÖRDEN
 

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: ...( ), 26.09.2012, 16:33 (UTC):
Komşuluk denen bir adab kalmadıki çok güzel anlatmışsınız valla favorilere ekledim bu siteyiBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsminiz:
E-mail adresiniz:
Siteniz:
Mesajın:
Bugün 20 ziyaretçi (55 klik) kişi burdaydı!

DUYURU PANOSU

Bir Yazı Atolyesi Geri Döndü
  • Yeni Konular...
  • Covid 19 Hakkında Herşey
  • Projeler
  • Soruyorum
  • Yeni Röportajlar
  • Youtube Kanalımız Açıldı
  • Facebook Sayfamız Kuruldu
  • Twitter Hesabımız Açıldı

Anket

Geri Dönüşümüze Kaç Puan Verirsiniz
 

SPONSOR